Softball din Oklahoma State doboară 1 Oklahoma pentru a câștiga campionatul Big 12

Oklahoma City – Oklahoma State a câștigat primul său titlu de softball Big 12 învingând nr. 1 Oklahoma, 4-3, în opt reprize sâmbătă, în runda finală a Campionatului Big 12 de pe Stadionul Hall of Fame.

Cu scorul egal la trei în topul optimilor, numărul nr. 6/7 Cowgirls (41-12 în general) au încărcat bazele fără nimeni, apoi au luat conducerea când Kiley Naomi a luat o plimbare de patru pasi de la Nicole May. Morgan Day, care a intrat în relief în a patra repriză, i-a oprit pe Sooners în jumătatea de acasă a reprizei pentru a pecetlui victoria și a declanșat o sărbătoare sălbatică OSU.

Victoria a marcat primul titlu de conferință al statului Oklahoma de când Cowgirls au câștigat coroana Big Eight în sezonul regulat în 1995 și a fost prima dată când Cowgirls câștigau un turneu de conferință de când OSU a câștigat coroana Big Eight în 1992.

De asemenea, a marcat al doilea an consecutiv în care Cowgirls au învins un nr. Echipa Oklahoma clasată pe primul loc și a fost a șasea victorie în fața echipei de top din istoria programului a națiunii.

TURNEUL SZN: Urmărim fiecare sumă licitată automată înaintea emisiunii de selecție de duminică

„Acesta este o altă pană în șapca noastră ca program”, a spus antrenorul principal Kenny Gajewski. “Trebuie doar să continuăm să facem lucruri pe care nu le-am făcut înainte. Nu câștigasem turneul Big 12, acum am făcut-o. Trebuie să continuăm să câștigăm și să dezvoltăm continuu.”

Day, care a fost creditat cu victorii asupra Texasului în semifinale și OU în finală, a fost onorat ca cel mai remarcabil jucător al turneului și i s-au alăturat Chelsea Alexander, Chyenne Factor și Kelly Maxwell în echipa din toate turneele.

„Suntem atât de fericiți pentru Morgan”, a spus Gajewski. Aceasta arată că dacă ești consecvent în ceea ce faci și în modul în care te pregătești, lucrurile bune se vor întâmpla în general. Mo a făcut-o corect din momentul în care a ajuns în campus. Ea a îmbrățișat modul Cowgirl și a fost complet și acum primește tot ce merită. Lucrurile bune li se întâmplă oamenilor grozavi.”

În urma, 2-0, în a patra repriză, OSU a urcat pe tablă când Hayley Busby a făcut simplu acasă pe Katelynn Carwile. Mai târziu, în repriză, un zbor de sacrificiu de la Taylor Tuck la un număr de 0 și 2 a marcat Miranda Elish pentru a egala.

STAI INFORMAT: Actualizări live în cadrul Women’s College World Series

Cowgirls au luat conducerea cu 3-2 în a cincea, când un simplu bunt Factor l-a mutat pe Alexander la baza a treia. Factor nu s-a oprit la început și a intrat într-o rundă între primul și al doilea, care i-a permis lui Alexander să sprinteze acasă.

Sooners (49-2 în general) au răspuns în jumătatea de jos a reprizei cu un home run al Jocelyn Alo.

Victoria oferă un impuls final al CV-ului pentru Cowgirls, care au intrat în turneul Big 12, pe locul nr. 7 în metrica RPI a NCAA. Primele opt clasate naționale au șansa de a găzdui rundele regionale și superregionale ale Turneului NCAA și de a învinge numărul nr. 1 echipă din țară care a câștigat un titlu de conferință i-a pus pe Cowgirls într-o poziție mult mai confortabilă în ziua selecției NCAA de mâine.

„Suntem atât de recunoscători fanilor noștri care au călătorit la OKC și s-au prezentat”, a spus Gajewski. “Am fost depășiți numeric, dar zgomotoși. Fetele noastre au simțit asta. A fost foarte tare. Programul nostru câștigă teren și suntem recunoscători.”