Întoarcerea lui Marcus Smart inspiră victoria fulgerătoare a lui Celtics în Jocul 2

Guardianul celor de la Boston Celtics, Marcus Smart, a terminat cu un rebound la o triplă-dublă împotriva Miami Heat, în revenirea sănătoasă în playoff-urile NBA. (Eric Espada / Getty Images)

Boston Celtics sunt mai buni cu Marcus Smart și Al Horford, după cum se dovedește.

Jucătorul defensiv al anului și o singură dată atacantul All-Defensive au ancorat o performanță defensivă sufocantă în jocul 2 al finalei Conferinței de Est, iar atacul Celtics a egalat efortul. Miami Heat nu a avut răspunsuri în al treilea sfert la prima repriză fulgerătoare a Bostonului de data aceasta, într-o înfrângere cu 127-102.

Seria este la egalitate 1-1 în drum spre Boston pentru meciul 3 de sâmbătă.

„Am fost încântat”, a spus Smart la emisiunea ESPN după victorie. „M-am simțit rău că nu pot fi acolo [in Game 1] cu colegii mei și merg la luptă cu ei. Jucăm o echipă foarte bună din Miami Heat și este o binecuvântare să fim pe același teren cu ei și să mergi la război. A fost greu să nu fiu acolo, dar m-am odihnit, mi-am recăpătat sănătatea, am putut să mă uit și să văd unele lucruri și să ies și să execut acest joc.”

Startul cu 18-8 al lui Miami în primul sfert a fost o îngrijorare pentru Celtics, care au fost hărțuiți în a doua jumătate a Meciului 1. Dar Boston a răspuns depășind-o pe Heat cu 60-21 în următoarele 18 minute pentru a îngheța jocul.

Celtics au făcut nouă dintre primele 11 încercări de 3 puncte, un record de echipă în playoff pentru primul sfert. După ieșirea sa tristă din meciul 1, Jaylen Brown și-a transformat toate cele trei încercări la distanță pentru a marca 11 din cele 24 de puncte în primul sfert. Nici măcar două faulturi timpurii pentru Jayson Tatum nu i-au putut încetini pe Celtics, care i-au învins pe Miami cu 20-4 cu superstarul lor pe bancă în ultimele patru minute ale primului sfert.

Tatum a revenit pentru a marca 17 din cele 27 de puncte în al doilea sfert, aproape egalându-se singur pe Heat.

„Eu și Al, când lucrurile au devenit puțin picante pentru noi, ne-am liniștit”, a adăugat Smart. „Eu și Al facem asta de ceva vreme. Am făcut asta cel mai mult timp în această echipă. Știm ce este nevoie și va fi nevoie de tot. Trebuie să-i ajutăm pe Jaylen și Jayson. multă presiune asupra lor, pe bună dreptate; au câștigat asta și trebuie să venim și să-i ajutăm.”

Boston conducea cu 70-45 la repriză, când discrepanța dintre diviziunile lor de 59/63/100 de șuturi și 41/32/43 de la Miami părea și mai dezechilibrată. Cel mai bine cotată apărare a celor de la Celtics a întors favoarea unei ținute Heat care i-a sufocat în al treilea sfert al meciului 1, înscriind 16 puncte din opt turnover-uri în două sferturi.

Jimmy Butler a încercat să inspire încă o revenire în al treilea sfert, marcând 16 din cele 29 de puncte în al treilea sfert, dar coechipierii săi din Miami nu au reușit să-i urmeze conducerea. Jocul său de trei puncte a redus avantajul lui Boston la 82-65, cu 3:46 rămase în al treilea, dar Celtics și-au împins avantajul înapoi la 25 până la sfârșitul sfertului.

Înrăutățind lucrurile, Heat l-a pierdut pe PJ Tucker din cauza unei contuzii la genunchi la 7:28 al treilea sfert. Ei sunt deja fără meniul de pornire Kyle Lowry, al cărui ischiobial stâng l-a exclus pentru opt din ultimele 10 jocuri ale Miami. Cât de repede s-au schimbat averile de la meci la meci pentru cele două echipe.

Începătorii Heat nu au văzut niciodată podeaua în al patrulea trimestru. Când antrenorul celor de la Celtics, Ime Udoka, i-a tras pe restul titularilor săi cu mai puțin de șase minute de joc, Smart a părăsit jocul cu 24 de puncte, 12 pase decisive, nouă recuperări, trei furări și un efort defensiv de blocare. Horford a adăugat 10 puncte la șuturi 4 pentru 4 la versatilitatea sa defensivă, iar Celtics la putere maximă arăta din nou ca cea mai bună echipă din Est.