Celtics a răspuns la un sfert prost cu o înfrângere completă a Heat

Ai fi crezut că runda de 22-2 a celor de la Miami Heat pentru a începe al treilea sfert împotriva celor de la Boston Celtics în meciul 1 al finalei Conferinței de Est a durat doi ani, având în vedere reacția publicului la seria de deschidere.

Opinia populară a considerat acele șase minute pentru o prelungire a finalei conferinței din 2020, de parcă Celtics ar fi aceeași echipă pe care Heat a agresat-o în balon. De parcă nu l-ar fi măturat pe Brooklyn Nets ai lui Kevin Durant și nu l-ar fi eliminat pe campionul apărător al lui Giannis Antetokounmpo, Milwaukee Bucks, într-un Game 7. De parcă nu le-ar fi lipsit pe Marcus Smart și Al Horford, forța și creierul din spatele celei mai bune apărări a NBA.

Chiar și starul de la Heat, Jimmy Butler, a spus după meciul 1: „Ma aștept să facem asta din fiecare trimestru de aici încolo”, de parcă omologii lui Celtics, Jayson Tatum și Jaylen Brown, ar uita din nou cum să joace baschet.

Numai că Smart și Horford s-au întors pentru a înăbuși Heat în defensivă, Tatum și Brown și-au redescoperit vedeta, iar Boston le-a reamintit tuturor să nu facă presupuneri mari după un sfert prost din meciul 1 dintr-o serie de cel mai bun din șapte, dominând Miami în toate cele patru sferturi. a unei victorii cu 127-102 în jocul 2.

“Nu a fost surprinzător să văd cât de bine ne-am păzit cu băieții noștri înapoi”, a spus antrenorul celor de la Celtics, Ime Udoka.

Celtics au transformat joi un deficit de 10 puncte într-un avans de 11 puncte până la sfârșitul primului sfert. Au împins marja la 70-45 la pauză și au condus cu până la 34 de puncte în a doua repriză. Titularii de la Miami nu au văzut terenul în al patrulea sfert, dând prioritate odihnei pentru un meci de drum 3 în alte 48 de ore.

„Au ieșit și ne-au lovit în gură, iar noi nu am știut cum să răspundem”, a spus Bam Adebayo din Miami.

Pierdută a fost discuția despre Butler ca „un jucător de top cinci în NBA de îndată ce începe postsezonul“chiar dacă a încheiat seara cu 29 de puncte, cea mai mare parte a venit cu rezultatul deja stabilit. Nimeni nu cânta laudele lui Butler când a tras 29,7% și Bucks și-a măturat Heat în primul tur sezonul trecut. Cele 41 de puncte și 17 aruncări libere din meciul 1 de marți au fost pe cât de remarcabile, pe atât de nesustenabile.

Nicăieri nu s-au auzit discuții despre stăpânirea lui Adebayo asupra Celtics, provenind din blocul său câștigător de joc lui Tatum în meciul 1 al finalei de Est din 2020 și reaparând cu blocul lui wedgie lui Brown în timpul celui de-al treilea sfert din meciul 1 din această serie. Boston a obținut tot ce și-a dorit în ofensiv în jocul 2. Tatum și Brown au combinat pentru 51 de puncte la 30 de lovituri pentru a conduce pe șase Celtics în două cifre într-o noapte de 51% la tir.

Lucrurile se schimbă an de an, meci la meci, chiar sfert la sfert în NBA.

Revenirea sănătoasă a lui Al Horford și Marcus Smart i-a propulsat pe Boston Celtics la o victorie dominantă în meciul 2 în finala Conferinței de Est. (Michael Reaves / Getty Images)

Celtics i-au depășit acum pe Heat cu 34 de puncte în afara celor șase minute pentru a începe al treilea sfert din meciul 1. Ei au marcat 121,2 puncte la 100 de posesii împotriva Miami în două jocuri, iar apărarea lor sănătoasă ne-a lăsat să ne întrebăm cum ar putea Heat-ul. puncte de fabricare dincolo de agresivitatea lui Butler.

„A fost evident după meciul 1, acel al treilea sfert, 39-14, opt din cele 16 retururi ale noastre, ei obținând o mulțime de recuperări ofensive și Butler ajungând la linia de aruncări libere”, a spus Udoka despre răspunsul echipei sale în meciul 2. „Era destul de evident că ei erau echipa mai fizică, mai agresivă și am spus: „Să ne uităm la cele trei sferturi și să fim optimiști în ceea ce am făcut acolo”. Dacă o echipă doar va ieși și vă va deranja… am putea egala această intensitate. Ne mândrim că suntem una dintre echipele mai dure, așa că știam că, dacă ne egalăm, vom fi în formă bună în seara asta. Nu a fost nevoie de multe de spus. Toată lumea a văzut-o.”

Ar trebui să fim atenți să facem judecăți rapide în sens invers după Game 2. Seria este încă la egalitate și, în timp ce Boston a furat joi avantajul pe teren propriu, Miami ar găzdui Game 7 dacă seria ajunge atât de departe.

În total, în două meciuri, Celtics arăta ca echipa care a fost cea mai bună din NBA de șase luni. Rotația lor sănătoasă a pierdut o dată în a doua jumătate a sezonului regulat – cu o singură posesie – și Derrick White a ratat meciul 2 din Miami pentru nașterea primului său copil. Ei au depășit adversarii cu 13,5 puncte la 100 de posesie din ianuarie. 6. Diferența dintre cea mai bună apărare a lor și cea de-a doua ținută din Miami este diferența dintre Heat și cea de-a 16-a apărare.

„Despre asta e echipa noastră”, a spus Horford. “Vorbim despre asta din ianuarie, când am început cu adevărat să ajungem la asta și să creăm acea identitate și cum am vrut să jucăm. Așa am fost.”

Știm sigur că Celtics sunt mai duri decât acum doi ani. Ei au acum 4-0 după înfrângerile din playoff, câștigând acele jocuri cu un total de 69 de puncte. Ei l-au menținut pe Durant cu 13% sub procentul său de lovituri din sezonul regulat în primul tur și pe Antetokounmpo cu 10% sub cel din al doilea. Este greu de imaginat că Butler își menține clipul de 63% prin două jocuri și, dacă o face, s-ar putea să nu fie suficient.

„Există jucători foarte buni și echipe cu adevărat talentate în NBA, dar cred că semnul unei echipe bune este felul în care reacționezi după înfrângeri, în special cele dure”, a spus Tatum. “Doar că arată caracterul grupului. Am făcut o treabă foarte bună cea mai mare parte a anului, reacționând după pierderi și situații grele.”

Sănătatea care părea o problemă pentru Celtics în meciul 1, când Smart alăpta un picior întors și Horford era blocat în protocoalele COVID-19, este acum o problemă serioasă pentru Heat. Ischio-coarda lui Kyle Lowry l-a exclus pentru opt meciuri în playoff, iar PJ Tucker a părăsit înfrângerea de joi cu o accidentare la genunchi.

Preocupările legate de intrarea Heat în finala conferinței – apărarea lui Tyler Herro și capacitatea lui Max Strus, Gabe Vincent și Caleb Martin de a cânta pe această scenă – persistă în continuare în timp ce serialul se îndreaptă spre Boston. Vor avea nevoie de mult mai mult de la distribuția secundară a lui Butler dacă vor să evite să se întoarcă la Miami cu 3-1.

Apoi, din nou, ar trebui să ne ferim să decidem o serie după o explozie, fie într-un sfert, fie într-un joc.