Boston Celtics schimbă Williamses, mergi mic pentru a-l călca pe Miami Heat în meciul 2

MIAMI – În primele minute ale jocului 2 al finalei Conferinței de Est, se părea că Boston Celtics ar putea avea unele probleme.

Au lăsat trăgătorii lui Miami deschisi pentru trei puncte rapide de trei puncte. Au permis Heat-ului să obțină mai multe oportunități de a doua șansă. Robert Williams părea incomod apărând în spațiu, iar Miami a continuat să-l facă pe el – și pe Boston – să plătească.

Dar apoi, la 5 minute și 14 secunde din primul sfert, Grant Williams verificat în joc. Și, din acel moment înainte, acest joc – și această serie — s-au schimbat fundamental.

Boston a pârjolit absolut Miami în ultimele 17 minute ale primei reprize, mergând la o rundă de 57-27, în timp ce Williams nu a părăsit niciodată podeaua în drum spre o victorie cu 127-102 în fața unei mulțimi șocate și vândute la FTX Arena.

Victoria a egalat seria la un joc fiecare.

“El doar [has come] departe de primul său an, „Celtics înainte Jayson Tatum, care a condus Celtics cu 27 de puncte, a spus despre Williams. „A lucrat la jocul său și a devenit cineva în care credem și în care avem încredere pentru a-l prinde la jumătatea terenului.

“Vede o deschidere, o duce la gaură, face jocul potrivit. Asta a făcut.”

Boston și-a petrecut puțin mai puțin de 48 de ore dintre sfârșitul înfrângerii în meciul 1 cu Miami, marți seara, și începutul meciului 2, joi, exprimând încrederea în capacitatea sa de a reveni. Celtics ar putea indica câștigarea a trei din cele patru sferturi în primul joc, pierzând datorită depășirii cu 39-14 într-un al treilea sfert cu adevărat dezastruos.

Au primit și o pereche de starters Marcus Smart și Al Horfordcare a ratat meciul 1 din cauza unei entorse la mijlocul piciorului și, respectiv, din cauza protocoalelor de sănătate și siguranță ale NBA.

Dar lucrurile nu s-au potrivit cu adevărat pentru Celtics până când Boston a dispărut de cei cinci inițiali care fuseseră o unitate dominantă de cinci oameni tot sezonul la jumătatea primului sfert. Celtics începuseră să se întoarcă în situații în urma unui timeout rapid al antrenorului Celtics, Ime Udoka, dar Williams – cel care începuse cele patru jocuri anterioare – a ajuns pe scenă și a aruncat combustibil pentru rachete în jocul lui Boston la ambele capete ale terenului.

„Au ieșit și ne-au lovit în gură și nu am știut cum să răspundem”, Heat Center Bam Adebayo spus.

Deodată, Celtics zburau la ambele capete ale terenului. Ei au distanțat podeaua ofensiv, lovind 9 din 11 lovituri din intervalul de 3 puncte doar în primul sfert. Ei s-au grăbit la trăgătorii de la Miami, forțându-i să meargă cu 2 pentru 8 în ultimele minute din prima și 3 pentru 15 în ultimele 20 de minute ale primei reprize.

Până când daunele au fost făcute, Boston conducea cu 70-45 la pauză, iar ultimele 24 de minute nu au fost nimic mai mult decât un exercițiu elementar necesar pentru a se asigura că această serie se întoarce la Boston.

„Am distanțat bine podeaua”, a spus Udoka despre motivul pentru care acele formații au fost atât de eficiente. „Trebuie să atacăm unele meciuri pe care am vrut să le facem și să-i depășim pe Adebayo și [P.J.] Tucker și unii dintre acei tipi. Evident, cu Rob acolo, el are lucrurile pe care le face bine, dar are unele limitări, precum și distanțarea terenului.

„Am văzut succes împotriva lui Milwaukee și Brooklyn, făcând asta cu formațiile Al și Grant, unde ei pot distanța și putem ataca în mai multe moduri. [it created] multe lovituri deschise, multe 3-uri deschise și a pornit, dar a deschis și benzile pentru șoferii noștri.”

Cu siguranță nu a stricat faptul că Smart s-a întors și a avut o performanță virtuoasă la ambele capete ale terenului. Deși este renumit pentru apărarea sa și a câștigat aplauze pentru aceasta prin câștigarea premiului Jucătorul Defensiv al Anului de la NBA la începutul acestei luni, a fost infracțiunea sa – și, în special, influența lui calmătoare asupra Bostonului – cea care a fost ratată în meciul 1.

Cu gardianul înapoi pe teren, Celtics au trecut de la 19 refaceri în meciul 1 la doar 10 în jocul 2, pentru un total de nouă puncte Heat. Smart, între timp, a terminat cu 24 de puncte, 9 recuperări și 12 pase decisive cu o singură schimbare de afaceri în 40 de minute.

Celtics, între timp, au tras 51% din terenul general și au efectuat 20 dintre cele 40 de încercări de 3 puncte.

“[I take] multă mândrie, „Smart a spus despre jocul său de gardian.” Asta am făcut toată cariera mea. Pentru asta am fost recrutat aici. Tocmai mi-am așteptat rândul. Sunt binecuvântat să mă aflu în situația în care mă aflu și am ocazia să ies și să arăt ce pot face și cred că toată lumea din organizație, din lume, vede ce pot face în acea poziție de gardian.”

Dominația Bostonului în prima repriză nu a fost doar la sfârșitul ofensiv și nu a fost o coincidență că a avut loc cu Smart și Horford, unul dintre cei mai versatili oameni defensivi ai săi, înapoi pe teren.

În acea primă repriză dominantă, Miami a fost 0 la 4 cu patru refaceri, când Horford a fost fundașul principal, conform cercetării ESPN Statistics & Information. Smart, între timp, a fost ultimul fundaș Jimmy Butler – care a demolat Boston cu Smart eliberat în meciul 1 – în 28 din cele 46 de jocuri pe care Butler le-a jucat pe teren. Butler a făcut doar patru lovituri când Smart l-a păzit.

Și în timp ce Butler a avut un alt joc puternic, terminând cu 29 de puncte la lovituri de 11 de 18, el a luat doar opt aruncări libere, comparativ cu 18 în meciul 1.

— Jimmy este un războinic, omule, spuse Smart. “Jimmy face asta de mult timp. Înțelege jocul. Își înțelege punctele forte. Își înțelege punctele forte ale echipei sale. Așa că atunci când ai un tip care are un IQ ca Jimmy, va fi întotdeauna o confruntare grea.

“Pentru mine misiunea mea a fost doar să fac totul dificil pentru el. Știam că va lovi niște lovituri. Dacă a făcut-o, trebuia să lucreze pentru ei. Acolo am intervenit”.

Rezultatul a fost că Miami a fost lăsat să se chinuie să ridice piesele. Heat au câștigat acum un singur sfert prin primele opt din această serie – acel al treilea sfert decisiv al jocului 1 – și au fost depășiți cu 36 de puncte în celelalte șapte.

Pentru a înrăutăți lucrurile, Tucker a părăsit jocul în al treilea sfert din cauza unei contuzii la genunchiul stâng și nu a mai revenit – în timp ce Kyle Lowry a renunțat la al patrulea joc consecutiv din cauza unei tulpini ale ischiobialului stâng.

„Întreabă-l”, a spus antrenorul Heat Erik Spoelstra despre Tucker, „și e gata de plecare”.

Boston știe că munca sa este departe de a fi încheiată. Celtics au alternat victorii și înfrângeri cu Milwaukee Bucks în primele șase jocuri din semifinalele Conferinței de Est, înainte de a câștiga în cele din urmă un al doilea joc consecutiv pentru a încheia seria duminică în Mecul 7 de la TD Garden.

Dar, pe măsură ce lucrurile se schimbă înapoi la Boston pentru meciul 3 sâmbătă seara, Celtics sunt pe deplin conștienți că nu au același lux de data aceasta împotriva Heat-ului de top.

„Au încercat să ne facă de rușine”, a spus Butler. „Ne-au făcut de rușine. Așa că cred că trebuie să ne dăm seama că – folosiți-l ca combustibil, orice doriți să spuneți – dar realizăm că jocul poate scăpa de sub control ori de câte ori joci împotriva unei echipe foarte bune ca ei, că poate înscrie mingea și obține opriri.

“Avem o treabă grea de făcut să mergem acolo și să câștigăm. Dar dacă ei au făcut-o, o putem face și noi.”